Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Latvijas Radio koris uzstāsies L Auditori koncertzālē Barselonā!

2023. gada 21. un 22. martā Latvijas Radio koris uzstāsies Barselonā,  mākslinieciskā vadītāja Sigvarda Kļavas vadībā koris atskaņos Sergeja Rahmaņinova ‘’Vesperes’’ un Ramona Umeta opusu ‘’Gaisma’’ (Llum).

Ģeniālā krievu melodiķa Sergeja Rahmaņinova “Vesperes’’ ir viens no 20. gadsimta sakrālās mūzikas stūrakmeņiem. Orķestrālajā un iespaidīgajā kora balsu izvērsumā iemiesots pareizticīgās baznīcas dvēseles kodols. “Vesperu’’ pamatā ir iespaidi, ko Rahmaņinovs guvis no folkloras, krievu pareizticīgo mūzikas un baznīcu zvanu skaņām. Opuss sastāv no 15 daļām. Deviņās no tām Rahmaņinovs iedvesmojies no tradicionālajiem pareizticīgo dziedājumiem; pārējās sešas daļas ir viņa paša interpretācijas dažādiem Krievijas baznīcas mūzikas motīviem.

Pasaulē lielu atzinību guvis Latvijas Radio kora veiktais Sergeja Rahmaņinova “Vesperu’’ ieskaņojums, kuru prestižais izdevums ‘‘Gramophone’’ atzina par 2013. gada februāra labāko ierakstu, bet Amerikas radio stacija “NRP” to ievietoja 25 gada labāko albumu sarakstā. 2017. gada vasarā Latvijas Radio koris ar lieliem panākumiem debitēja slavenajā BBC Proms festivālā, atskaņojot tieši Rahmaņinova “Vesperes’’.

Barselonā dzimušā Ramona Umeta (Ramon Humet, 1968) mūzika nereti tiek raksturota kā ārpus laika esoša, mirguļojoša, krāsām piepildīta, ļoti meditatīva un dabiski plūstoša. Viens no viņa skolotājiem un lielākajiem iedvesmas avotiem, izcilais britu meistars Džonatans Hārvijs (1939-2012) teicis: “Ramona Umeta mūzika ir izsmalcināta un ļoti poētiska. Umets ir nākotnes cerība; viņš apveltīts ar jūtīgu dzirdi un garu, kas pilns gaismas.” Šī katalāņu skaņraža darbu klāsts ir plašs un daudzveidīgs – kamermūzika mijas ar elektroakustiskiem opusiem un skatuves darbiem, un izvērstas orķestra partitūras – ar emocionāli piepildītiem vokālās mākslas, tostarp kormūzikas piemēriem.

Ramona Umeta kompozīcijas Llum jeb “Gaisma” tapšanu iedvesmojis Monseratas klostera mūks Visents Santamarija, kurš dziļā ticībā Dievam piekopj askētisku vientuļnieka dzīvi. Šis mūks, kuru ar komponistu vieno cieša draudzība, ir arī skaņdarba teksta autors. Umeta izraudzītās vārsmas ir Santamarijas vārdos formulēta liecība par septiņiem nozīmīgiem soļiem viņa garīgajā pieredzē. Kompozīciju ievada šūpuļdziesma, aicinot aizvērt acis, tai seko mistiska pasakalja, kas rosina iedziļināties sevī... Mierpilns dvēseļu saieta apdziedājums pāraug stāstā par dzīves līkločiem un likstām, kas nav svešas nevienam... Un pretstatā raizēm likts ticības un cerības piepildīts Dieva slavinājums un vēstījums par mieru, kas iemājojis sirdī...

https://radiokoris.lv/lv/koncerti/