Grammy Awards ICMA Gramophone Awards Lielā Mūzikas Balva
Izvēlne Aizvērt

Jaunumi

Koncertprogramma "Daudzbalsīgā vienbalsība" izskanēs Rīgas Sv. Jāņa baznīcā

Latvijas Radio koris diriģentu Sigvarda Kļavas un Kaspara Putniņa vadībā 15. septembrī sniegs Baltijas laikmetīgās kormūzikas koncertu starptautiskas konferences ietvaros. To rīko Latvijas Mūzikas informācijas centrs ar Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu, atvedot uz Latviju IAMIC (International Association of Music Centres) biedrus un mūzikas nozares profesionāļus no 30 pasaules valstīm.

Koncertā skanēs vairāki skaņdarbi, kurus pirmatskaņojis tieši Latvijas Radio koris. Andris Dzenītis  ‘‘Om, Lux Aeterna’’ izvērsis mūžīgās gaismas un vienotības meklējumus, izmantojot klasisko latīņu Lux Aeterna tekstu, klasisku budistu mantru mūžīgajai gaismai, kā arī vēdisko mantru mūžīgajai gaismai tantriskajās pirmzilbēs.

Skaņas fenomena un muzikālās laiktelpas meistars Mārtiņš Viļums savā ‘‘The Fate Of King Lear’s Children’’ (‘‘Karaļa Līra bērnu liktenis’’) par saturisko kodolu ņēmis īru leģendu, kas stāsta par  pamātes noburtajiem  Līra bērniem, kuriem lemts klīst jūrās  900 gadus un senu druīdu tekstu par radošo maģiju, enerģētiskām struktūrām cilvēkā un to izpausmi poēzijas mākslā.

Koncertprogrammā iekļauts arī uz svēto tekstiem balstītais skaņdarbs Piliens okeānā, kura autors Ēriks Ešenvalds uzskatāms par visbiežāk atskaņoto Latvijas komponistu. Šī kormūzikas lietpratēja 2006. gadā radītā partitūra atsaucas uz Svētā Asīzes Franciska rindām un Tēvreizi, arī Kalkutas misijas māsu dziedājumu un Mātes Terēzes vārdiem: “Viss, ko mēs darām ir tikai piliens okeānā. Bet, ja mēs to nedarītu, okeāns būtu par vienu pilienu mazāks.”

Skanēs  Santas Ratnieces komponētā ‘‘Nakts gaismā’’, kā arī Pētera Vaska kora darbi ar latīņu tekstiem – katoļu lūgšana ‘‘Actus caritatis’’ (‘‘Žēlsirdības darbs’’) un  ‘‘Angele Dei’’, lūgšana sargeņģelim, kas kalpo kā atgādinājums par Dieva sargājošo mīlestību. Arī Arvo Perts, būdams dziļi reliģiozs, koru darbos galvenokārt izmantojis sakrālos tekstus, tai skaitā  ‘‘Nunc dimittis’’, kas ir Svētā Simeona slavas dziedājums no Lūkas eveņģēlija.

Toties pirmatskaņojums būs gaidāms no Ņujorkā dzīvojošās lietuviešu komponistes Žibokles Martinaitītes, kuru amerikāņu klasiskās mūzikas radio kanāls WQXR apzīmējis par ‘‘skaņu faktūras burvi’’. Komponiste 2020. gadā ieguva Gugenheima stipendiju un Lietuvas Nacionālo kultūras un mākslas balvu par izciliem radošajiem sasniegumiem.