25.09.2018
17. oktobrī Jelgavas Kultūras namā izskanēs Latvijas valsts simtgades vērienīgākā mūzikas projekta „Latvijas gredzens” ceturtais – noslēdzošais posms ZEMGALES GREDZENS, kura mākslinieciskā koncepcija īstenosies kino koncertā „ Vēstures palos”.
 
Koncertcikls “Latvijas gredzens” kā dāvana Latvijai valsts simtgadē aizsākās 2017. gada pavasarī un līdz šim jau piedzīvojis trīs Latvijas novadiem veltītus gredzenus – Latgalei koncertizrāde “Rakstiem un skaņai”, Kurzemei lielkoncerts “Pūt, vējiņi” un Vidzemei muzikāla izstāde “Kalns uz augšu ies”. Zemgales novadam veltītais kino koncerts “Vēstures palos” oktobrī noslēgs vērienīgā mūzikas projekta divu gadu ciklu.
 
Latvijas Radio kora mākslinieciskais vadītājs, diriģents Sigvards Kļava pauž gandarījumu par paša lolotās idejas māksliniecisko realizāciju – četros konceptuāli atšķirīgos gredzenos – muzikālos kopumos izcelt un parādīt katra Latvijas novada īpatnības, kultūras bagātības un enerģiju. Sigvards Kļava uzsver, “ka koncertcikls caur nācijai dārgāko – vietējo cilvēku pasaules un latvietības izjūtu, spējis uzņemt vērienīgus apgriezienus, pārliecinoši ritinoties pretī Latvijas valsts simtgadei.”
 
ZEMGALES GREDZENA kino koncerta muzikālā ceļojumā satiksies Latvijas Radio koris, Latvijas Radio bigbenda grupa, muzikālie brāļi Oskars un Raimonds Petrauski, kā arī laikmetīgās dejas mākslinieki Lilija Lipora un Guntis Spridzāns.
 
Kino koncerta “Vēstures palos” libretu radījusi dzejniece Inese Zandere, režisors Roberts Rubīns. Kino koncertā izskanēs Pētera Vaska un Līgas Celmas-Kursietes mūzika.
 
Koncertuzvedumu cikla ceturtais posms ZEMGALES GREDZENA kino koncerts “Vēstures palos” vēsta par Zemgali kā arkla un zobena zemi, kur auglība mijas ar nāvi. Tajā skan militāri marši un sēru mūzika, kanonizētas leģendas un pašapzinīgas pūtēju zaļumballes. Plašie tīrumi pārvēršas karalaukos un kapulaukos, kas atkal pārtop tīrumos, un tajos izaug latviešu literārā valoda, pirmie prezidenti un valstsvīri, diži dzejnieki un stipras dzejnieces. Zemgales mērogs ir apvāršņa plašums, un Latvijas valsts tajā ir kā Lielupe, kuras palos atkal satiekas vēstures līdzenumā izkliedētās dvēseļu upītes.
 
ZEMGALES GREDZENA kino koncerts „Vēstures palos” turpmākās izrādes piedzīvos 19. oktobrī Vidzemes koncertzālē “Cēsis”, 26. oktobrī Latgales vēstniecībā GORS, 2. novembrī Liepājas koncertzālē „Lielais dzintars”.
Top Zemgalei veltīts kino koncerts “Vēstures palos”