09.09.2019

Komitass jeb īstajā vārdā Sogomons Sogomonjans (1869–1935), Armēņu Apustuliskās baznīcas priesteris, pamatoti tiek uzskatīts par vienu no armēņu visu laiku visizcilākajiem komponistiem, kura muzikālā ģēnija priekšā galvu nolieca pat tāds grands kā Klods Debisī. Komitass lieliski pārvaldījis flautas spēli, bija izcils pianists un diriģents, spožs muzikologs, kas pierakstījis un pētījis armēņu tautas melodijas.

Komitasa studiju gadi aizritēja garīgajā seminārā, tamdēļ likumsakarīgi, ka arī garīgā mūzika, līdztekus armēņu folklorai, atstājusi dziļu nospiedumu komponista apziņā. Šo pieredzi vainago apjomīgā “Polifoniskā liturģija vīru korim”, kuru Georgijs Geodakjans raksturo šādi: “Liturģija vīru korim ir ne vien Komitasa daiļrades virsotne, bet arī gluži jauna pakāpe armēņu garīgās mūzikas attīstībā.”

1933. gadā Komitasa Liturģija tika publicēta Parīzē ― pēc tam, kad tās rokrakstu bija pārrakstījis un rediģējis viņa skolnieks, komponists un diriģents Vardans Sargisjans. Savukārt 2019. gadā Liturģijas versiju jauktam korim, pēc Armēnijas vēstnieka Baltijas valstīs Tigrana Mkrtčjana ierosinājuma un atbalsta, aranžēja, mūsdienu armēņu komponists Vače Šarafjans, palīdzot šai armēņu garīgās mūzikas pērlei iezaigoties vēl spožāk un pilnskanīgāk.

Pateicoties Armēnijas vēstnieka iniciatīvai, jaunās versijas pirmatskaņojums izskanēs tieši Rīgā. Mēs lepojamies, ka Komitasa nozīmīgo veikumu kopā ar solistiem no Armēnijas atskaņos Latvijas Radio koris un diriģents Sigvards Kļava.

“Komitasa mūzika ir pazīstama visā pasaulē – Francijā, Amerikas Savienotajās Valstīs, Lielbritānijā un citveit, taču maz zināma un reti atskaņota šeit pie mums, Latvijā. Latvijas Radio kora jaunā programma “Komitass. Liturģija. Armēņu garīgie dziedājumi”, kas veltīta komponista 150. gadu jubilejas atcerei, ļaus mums plašāk un dziļāk iepazīt Armēnijas zemes un ticības elpu, sajust lielas un neuzvaramas gara pasaules milzīgo spēku.” (Arturs Maskats)

Komitass. Liturģija
Komitass. Liturģija